Home I Help H08 Begin Date: 9/19/2017 12:00:00 AM- -Due Date: 10/9/2017 11:00:00
ID: 1772160 • Letter: H
Question
Home I Help H08 Begin Date: 9/19/2017 12:00:00 AM- -Due Date: 10/9/2017 11:00:00 PM End Date: 10/16/2017 11:00:00 PM (8%) Problem 2: A stationary soccer ball of mass m contact with the ball for 0.15 s. 0,92 kg is kicked with a constant force of F= 23 N. The player's foot is in t Status re for Potential Status Completed Submissions Attempts rema 4 5 6 per attem Feedback:0%deduction per feedback. 33% Part (b) what is the velocity of the ball right after contact with the foot of the player? 33% Part (e) If the ball left the player's foot at an angle -45° relative to the horizontal, how high h did it go in meters?Explanation / Answer
a)
using impulse -change in momentum equation
m vi = F t
vi = (F t)/m
b)
vi = (F t)/m = 23 x 0.15/0.92 = 3.75 m/s
c)
consider the motion in Y-direction
Viy = initial velocity in Y-direction = vi Sin45 = 3.75 Sin45 = 2.65 m/s
Vfy = final velocity at the highest point = 0 m/s
a = acceleration = - 9.8
h = height gained
using the equation
Vfy2 = Viy2 + 2 a h
02 = (2.65)2 + 2 (-9.8) h
h = 0.36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.