e) , u \" Wed 5:22 PM -4 |-4 -4 -4 -/16 (0.0%) you submit the answer. Assignment
ID: 1772117 • Letter: E
Question
e) , u " Wed 5:22 PM -4 |-4 -4 -4 -/16 (0.0%) you submit the answer. Assignment Scoring 1. 0 -14 points CJ10 4.P.022 On earth, two parts of a space probe weigh 20000 N and 8200 N. These parts are separated by a spherical objects. Find the magnitude of the gravitational force that each part exerts on the other out in space, far from any other objects. r-to-center distance of 25 m and may be treated as uniform Section 4.7 · Ask Your 2. :+-4 points CJ 10 4P020.GO. A 6.2-kg rock and a 4.2 ho-4-kg pebble are held near the surface of the earth. (a) Determine the magnitude of the gravitational force exerted on each by the earthExplanation / Answer
1)
F = GMm / r^2
g = 9.81 m/s^2
M = 2000 N = 20000 N / 9.81 m/s^2 = 2038.74 kg
m = 8200 N = 8200 N / 9.81 m/s^2 = 835.88 kg
G = 6.67 x 10^-11 m^3 / kg.s^2
r = 25 m
F = (6.67 x 10^-11 x 2038.74 x 835.88) / 25^2
F = 1.8186 x 10^-7 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.