aleeWriting 2-Firs, Project MUSE . From Scent EngrwAs 0 7/07-001 onnor 3 willson
ID: 1771750 • Letter: A
Question
aleeWriting 2-Firs, Project MUSE . From Scent EngrwAs 0 7/07-001 onnor 3 willson (Student section: 11515) 2181 PHYS 0174 Basic Physics for Science and Engineering, CRN 11436 L Messages Courses Help Course Contents » » HWA , proton roton (mass m 1.67-102 kg) is being accelerated along a straight line at 3.62-105 m/s' in a machine. If the proton has an initial speed of 1.54 10' m/s and travels 3.34 cm, what then b ed? 3x10-8m/s ubmit Answer Incorrect. Tries 1/20 Prexious Tries d what is then the increase in its kinetic energy? ubmit Answer Tries 0/20 Post Discussion 0 O Type here to searchExplanation / Answer
Given,
m = 1.67 x 10^-27 ; a = 3.62 x 10^15 m/s^2 ; u = 1.54 x 10^7 m/s ; s = 3.34 cm = 0.0334 m ;
a)Let v be the final speed
We know from eqn of motion
v^2 = u^2 + 2 a s
v = sqrt[(1.57 x 10^7)^2 + 2 x 3.62 x 10^15 x 0.0334] = 2.21 x 10^7 m/s
Hence, v = 2.21 x 10^7 m/s
b)increase in kinetic energy will be given by:
delta KE = Ke2 - Ke1
delta KE = 1/2 m v2^2 - 1/2 m v1^2
delta KE = 0.5 x 1.67 x 10^-27 [(2.21 x 10^7)^2 - (1.57 x 10^7)^2] = 2.02 x 10^-13 J
Hence, delta KE = 2.02 x 10^-13 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.