Homework 5·Chapter 5 . A 200 G Particle is Relossed From Pest At Point A 10 04 p
ID: 1771473 • Letter: H
Question
Homework 5·Chapter 5 . A 200 G Particle is Relossed From Pest At Point A 10 04 polnts 1 Previous Answers SerCP11 5.P057 A 1.50 x 103-kg car starts from rest and accelerates uniformly to 16.5 m/s in 12.4 s. Assume that air resistance remains constant at 400 N during this time. (a) Find the average power developed by the engine. 19758.8 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, hp (b) Find the instantaneous power output of the engine at t12.4 s, just before the car stops accelerating. 39517.5 Your response differs significantly from the correct answer Rework your solution from the begining and check each step carefully, ho Need Help? Resd it Submit Answer Save Progress io. 6/6 points l Previous Answers SerCP115 P059M. ements of .so m.) F. (N) x (n) 0 the force as the particle moves across the following ctExplanation / Answer
(a) By using equation of motion
v = u +at
a = [v - u] /t
where, v is final velocity = 16.5 m/s
u is initial velocity = 0
t is time = 12.4 s
a is acceleration
a = [16.5 - 0]/12.4 = 1.33 m/s^2
So,
Sum of forces,
Fsum = Fengine - Fresistance = ma
Fengine = Fresistance + ma
= 400 + 1.5*10^3*1.33
= 2395 N
Now, we know that
Power,P = Fengine*avg velocity
where, average velocity = 0.5[v+u] = 0.5[16.5+0] = 8.25 m/s
P = 2395 N * 8.25 m/s
= 19758.75 W
b] P = Fengine*velocity
= 2395 N * 16.5 m/s
= 39517.5 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.