17) A flat sheet is in the shape of a rectangle with sides of lengths 0.400 m an
ID: 1771245 • Letter: 1
Question
17) A flat sheet is in the shape of a rectangle with sides of lengths 0.400 m and 0.600 m. The sheet is immersed in a unifom electric field of magnitude 73.8 N/C that is directed at 20 from the plane of the sheet (see figure). Find the magnitude of the electric flux through the sheet 400 m 0.600 m 18)A point charge 91 4.10 nC is located on the x-axis at x 2.05 m, and a second point charge g2.6.10 nC is on the y-axis at y=1.15 m. A) What is the total electric flux due to these two point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius r=0.310 m ? B) What is the total electric flux due to these two point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius r= 1.65 m ? )What is th gin and with radius r= 2.45 m ? e total electric flux due to these two point charges through a spherical surface centered at theExplanation / Answer
17. flux = E.A = E A cos(theta)
theta = 90 - 20 = 70 deg
flux = (73.8)(0.4 x 0.6) cos70 = 6.06 N m^2 / C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.