Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long, straight wire lies along the y-axis and carries a current 8.00 A in the

ID: 1771130 • Letter: A

Question

A long, straight wire lies along the y-axis and carries a current 8.00 A in the -y-direction (Figure 1). In addition to the magnetic field due to the current in the wire, a uniform magnetic field B with magnitude 1.50 × 10-6 T is in the +x-direction. Part A What is the magnitude of the total feid at the point x 0, z 1.00 m in the xzplane Part B What is its direction? What is the magnitude of the total field at the pontxs1.00m,z=0in, the Part D What is its direction? fromer to.ranis. Part E What is the magnitude of the total field at the point x "o,z=-025 m in the

Explanation / Answer

a) x = 0 , z = 1.0 m

B = -mu0 i / 2 pi r = -(4 pi * 10-7 * 8)/(2pi * 1.0) = -1.6 * 10-6 T

Net magnetic field = (1.5 * 10-6) - (1.6 * 10-6)

magnitude of total field = -0.1 * 10-6 T

b) 0 degrees

c) x = 1 , z = 0 m

B = -mu0 i / 2 pi r = -(4 pi * 10-7 * 8)/(2pi * 1.0) = -1.6 * 10-6 T

Net magnetic field = (1.6 * 10-6) k + (1.5 * 10-6) i

B = sqrt [(1.6 * 10-6)2+ (1.5 * 10-6)2]

= 2.19 * 10-6 T

d) direction = tan-1[1.6 / 1.5]

= 46.85 deg

e) x = 0 , z = -0.25 m m

B = -mu0 i / 2 pi r = -(4 pi * 10-7 * 8)/(2pi * -0.25) = 6.4 * 10-6 T

Net magnetic field = (6.4 * 10-6) + (1.5 * 10-6)

= 7.9 * 10-6 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote