2.) 1976-6 (Geometric Optics) An object of height 1.0 cm is placed 6.0 cm to the
ID: 1770699 • Letter: 2
Question
2.) 1976-6 (Geometric Optics) An object of height 1.0 cm is placed 6.0 cm to the left of a converging lens whose focal length is 8.0 cm, as shown on the diagram above. a. Calculate the position of the image. Is it to the left or right of the lens? Is it real or virtual? b. Calculate the size of the image. Is it upright or inverted? c. Make a diagram like the one above on your own paper and locate the image by ray tracing. d. What simple optical instrument uses this sort of object-image relationship?Explanation / Answer
Apply,
1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/8 - 1/6
v = -24 cm (image distance)
magnification, m = -v/u = -(-24 /6 ) = (hi / 1)
hi = 4 cm
So, image is virtual, upright and magnified.
Photographic camera uses converging lens
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.