An air conditioning unit having a coefficient of performance of 10, maintains a
ID: 1770220 • Letter: A
Question
An air conditioning unit having a coefficient of performance of 10, maintains a computer laboratory at 20'C on a day when the outside temperature is 35'C. The thermal load at steady state consists of energy entering through the walls and windows at a rate of 30,000 kJ/h, from the computers, and lighting at a rate of 6,000 kJ/h and from the occupants at the rate of 2kW per person. If the a/c unit consumes 5kW of power, determine the maximum number of people it can accommodate and compare this with the maximum number of people any a/c unit, operating under the same conditions and consuming the same amount of power, can accommodate.Explanation / Answer
Let M is the number of people the machine can accomodate.
So the thermal load through wall etc. =30000kwlhr = 30000/3600 = 8.333 kw
Computer and lighting = 6000 = 6000/3600 = 1.667 kw
So total load = 2M +8.333+1.667 = 2M+10
Now AC consume 5 kw power
So AC delivered = CoF *power that AC consumed
= 5X10 = 50 kw of power
Hence 2M+10 = 50
Or, M = 20
This AC can accommodate maximum 20 no of people.
Usually the standard CoF of the AC machine is 5 to 8. So under the same condition the machine can accommodate 10 number of people.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.