Let A be the last digit and let B be the second to last digit of your 8-digit st
ID: 1769967 • Letter: L
Question
Let A be the last digit and let B be the second to last digit of your 8-digit student ID. (Example: for 20245347, A = 7 and B = 4.) Consider electrons accelerated using a potential difference of <12.5 + A + B> kV before hitting a metal surface. Calculate the minimum wavelength of the emitted x-rays. Give your answer in pm and with 3 significant figures. Do NOT change the title line of your response. Do NOT post your work, just your answer. Your answer with unit must be the very first characters of your reply. If your answer is later marked 'Substantive', it is correct.
A=1
B=1
Explanation / Answer
Potential difference=12.5+1+1=14.5 kV
Let the minimum wavelength is x
x=hc/(charge of electron*potential difference)
x=8.57*10(-11)=85.7 pm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.