Two children are sending signals along a string of total mass 0.5 kg ties betwee
ID: 1769475 • Letter: T
Question
Two children are sending signals along a string of total mass 0.5 kg ties between to tin cans with a tension of 35 N. It takes the vibrations in the string 0.55 s to go from one child to the other. A) how far apart are the children? One child hums a tone of 500 Hz into her can. What are the wavelengths of the waves traveling in b) the string c) the surrounding air at 20 degrees Celsius Two children are sending signals along a string of total mass 0.5 kg ties between to tin cans with a tension of 35 N. It takes the vibrations in the string 0.55 s to go from one child to the other. A) how far apart are the children? One child hums a tone of 500 Hz into her can. What are the wavelengths of the waves traveling in b) the string c) the surrounding air at 20 degrees CelsiusExplanation / Answer
Since d = l, I replaced l with d in the equation.
d = 0.53sqrt(37l/0.54) ---> d = 0.53sqrt(37d/0.54)
d/sqrt(d) = 0.53sqrt(37/0.54) ---> d/sqrt(d) = 4.387
d/sqrt(d) = d^(1/2) ---> sqrt(d) = 4.387
d = (4.387)^2
d = 19.246
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.