A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 20.7 m/s in the +
ID: 1768774 • Letter: A
Question
A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 20.7 m/s in the +y direction when one of its onboard thruster turns on, causing an acceleration of 0.270 m/s2 in the +x direction. The acceleration lasts for 43.0 s, at which point the thruster turns off.
(a) What is the magnitude of the satellite's velocity when the thruster turns off?
(b) What is the direction of the satellite's velocity when the thruster turns off? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x-axis.
Explanation / Answer
vx=0+0.27*43=11.67m/s
vy=20.7m/s
v=sqrt(11.67^2+20.7^2)=23.76m/s
Direction=Tan^-1(20.7/11.67)=60.6 degrees counterclockwise from the +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.