A 799-kg cannon fires a 13.5-kg projectile with a speed of 219 m/s with respect
ID: 1767984 • Letter: A
Question
A 799-kg cannon fires a 13.5-kg projectile with a speed of 219 m/s with respect to the muzzle. The cannon is on wheels and can recoil with negligible friction. Just after the cannon fires the projectile, what is the speed of the projectile with respect to the ground?
Here is my work, I'm not sure where I went wrong
799*v1=-13.5*v2
v1= -0.0169*v2
(using v1+v2=219m/s) I get,
-0.0169*v2+v2= 219
v2=222.76
v1+222.76=219
v1= -3.76 is my answer
I've tried entering that answer in as a positive and negative number. Please help me find the correct answer, thank you
Explanation / Answer
Taking the direction of the projectile as positive
Velocity of projectile = Vp
Velocity of cannon = Vc
Given Relative velocity = Vp w.r.t Vc
= Vp - (-Vc) ( as Vc is opposite to Vp)
=Vp + Vc = 219
==> Vc = 219 - Vp
And applying conservation of linear Momentum
Mp * Vp = - (Mc * Vc)
13.5 * Vp = - (799 * Vc)
Substitute value of Vc = 219 - Vp
13.5 Vp = - 799 * (219 - Vp)
799Vp=13.5 Vp+799*219
785.5 Vp=174981
Vp=222.764
Vp + Vc = 219
Vc=219-222.764
Vc=-3.764
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.