A proton (charge e = + 1.60´10 -19 C, mass m =1.67´10 -27 kg) accelerates from r
ID: 1764879 • Letter: A
Question
A proton (charge e = + 1.60´10-19 C, mass m =1.67´10-27 kg) accelerates from rest by crossing apotential difference V = 3.00 V
a). Find the velocity v0 it acquires.
Suppose this proton, having initial velocity v0 frompart (a), moves from very far away directly towards a stationaryheavy ion which is singly charged, i.e. having the same charge asthe proton, +e.
b) Find the distance rmin between the proton and theion at the moment of closest approach.
c) Find velocity of a proton when it is at a distance r =2rmin from the ion.
Explanation / Answer
charge e = + 1.60´10-19 Cmass m = 1.67´10-27 kg Potential difference V = 3.00 V a). the velocity v0 it acquires v =[ 2Ve / m ] =2.397 * 10 ^ 4 m / s (b). At closest approach kinetic energy = potentialenergy ( 1/ 2) m v ^2 = K q q ' / r from this required distance r = 2K* e*e / m v ^ 2 where K = coulomb's constant = 8.99 * 10 ^ 9 N m ^ 2 / C^ 2 plug the values weget r = 2.398 * 10 ^-10 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.