A Crate is Dragged A 67 kg crate is dragged across a floor by pullingon a rope a
ID: 1764856 • Letter: A
Question
A Crate is Dragged A 67 kg crate is dragged across a floor by pullingon a rope attached to the crate and inclined 15° above thehorizontal. (a) If the coefficient of static friction is0.48, what minimum force magnitude isrequired from the rope to start the crate moving?1 N
(b) If µkin = 0.33,what is the magnitude of the initial acceleration of the crate?
2 m/s2
(a) If the coefficient of static friction is0.48, what minimum force magnitude isrequired from the rope to start the crate moving?
1 N
(b) If µkin = 0.33,what is the magnitude of the initial acceleration of the crate?
2 m/s2
Explanation / Answer
mass m = 67 kg angle = 15 degrees (a). coefficient of static friction = 0.48 Minimum force magnitude is required from the rope to start thecrate moving = static frictional force T cos = [ mg - T sin ] 0.9659 T = 315.168 -0.1242 T T = 289.1 N(b) µkin = 0.33 the magnitude of the initial acceleration of thecrate a = ( T cos - f ' ) / m where f ' = kinetic frictional force = 0.33 [ mg -T sin ] = 0.33 [ 656.6 - 74.82 ] = 191.9874 N So, accleration a = [ 279.24 - 191.9874 ] / 67 = 1.3 m / s ^ 2 the magnitude of the initial acceleration of thecrate a = ( T cos - f ' ) / m where f ' = kinetic frictional force = 0.33 [ mg -T sin ] = 0.33 [ 656.6 - 74.82 ] = 191.9874 N So, accleration a = [ 279.24 - 191.9874 ] / 67 = 1.3 m / s ^ 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.