Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6 kg object is subjected to two forces, F1 = 17 N i - 9 N j and F2 = 16 N i -

ID: 1764667 • Letter: A

Question

A 6 kg object is subjected to two forces, F1 = 17 N i - 9 N j and F2 = 16 N i - 20 N j . The object is atrest at the origin at time t = 0. (a) What is the object's acceleration? ..........i m/s^2 +........j m/s^2
(b) What is its velocity at time t = 14 s? ...........i m/s + .............j m/s
(c) Where is the object at time t = 14 s? ......... i m +........... j m A 6 kg object is subjected to two forces, F1 = 17 N i - 9 N j and F2 = 16 N i - 20 N j . The object is atrest at the origin at time t = 0. (a) What is the object's acceleration? ..........i m/s^2 +........j m/s^2
(b) What is its velocity at time t = 14 s? ...........i m/s + .............j m/s
(c) Where is the object at time t = 14 s? ......... i m +........... j m A 6 kg object is subjected to two forces, F1 = 17 N i - 9 N j and F2 = 16 N i - 20 N j . The object is atrest at the origin at time t = 0. (a) What is the object's acceleration? ..........i m/s^2 +........j m/s^2
(b) What is its velocity at time t = 14 s? ...........i m/s + .............j m/s
(c) Where is the object at time t = 14 s? ......... i m +........... j m

Explanation / Answer

Given : .              Mass (m) = 6 kg .               F1   = 17 N i - 9 N j     and    F2 = 16 N i - 20 N j . We know that :   F = m a .              ==>     a   = F /m . Here " F " is the resultant force :   F = F1 - F2 ( when they areacting in opposite direction ) .                                        and        F   = F1 + F2 ( when they are acting in the sane direction) . As the direction of forces is not mentioned here..... .   I will consider F = F1 +F2   = ( 17 N i - 9 Nj  ) + ( 16 N i - 20 N j) .                                                   =    33 i   - 29 j . Hence acceleration is : F / m = (33 i - 29 j ) / 6 kg   =  5.5 i   + ( - 4.8 ) j    m/s2 . (b)   We know that : Acceleration (a) = V / t .          ==> V = a * t = [ 5.5 i   + ( - 4.8 ) j ] * 14 =  77 i + ( - 67.2 ) j    m /s . (c)    V   = x / t .         ==>   x = V * t  = [ 77 i + ( - 67.2 ) j ] * 14 =   1078 i   + ( - 940.8 ) j   m . Hope this helps u!
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote