Looking for some help on getting to the solution! 1) An object is thrown vertica
ID: 1764329 • Letter: L
Question
Looking for some help on getting to the solution! 1) An object is thrown vertically at 75 km/h on a planet whereacceleration due to gravity is 6.8m/s2 . What is theobjects displacement after it is in the air for 5.0 secs Ans) 19.17 2) A truck covers 39.1m is 8.6 secs while smoothly slowingdown to a final spped of 2.8 m/s. What is the trucksacceleration Ans) -0.41 3) A 75 kg person is riding in a 610kg elevator. The person isstanding on a scale reading 4 kg more than the actual mass ofthe person. What is the tension in the cable of the elevator? Ans)7071N Looking for some help on getting to the solution! 1) An object is thrown vertically at 75 km/h on a planet whereacceleration due to gravity is 6.8m/s2 . What is theobjects displacement after it is in the air for 5.0 secs Ans) 19.17 2) A truck covers 39.1m is 8.6 secs while smoothly slowingdown to a final spped of 2.8 m/s. What is the trucksacceleration Ans) -0.41 3) A 75 kg person is riding in a 610kg elevator. The person isstanding on a scale reading 4 kg more than the actual mass ofthe person. What is the tension in the cable of the elevator? Ans)7071NExplanation / Answer
Speed v = 75 km / h = 75 * ( 5/ 18 ) m / s = 20.833 m /s gravity g = 6.8 m / s ^ 2 time t= 5 s Distance S = vt -( 1/ 2) gt^ 2 =104.165 - 85 = 19.165 m (b). distance S = 39.1 m time t= 8.6 s final speed v = 2.8 m / s from the relation S = vt -( 1/ 2) at^ 2 39.1 = 24.08 - 36.98 a Accleration a = -0.406 m / s ^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.