The lead female character in the movie Diamonds AreForever is standing at the ed
ID: 1764254 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds AreForever is standing at the edge of an offshore oil rig. As shefires a gun, she is driven back over the edge and into the sea.Suppose the mass of a bullet is 0.0179 kg and its velocity is +688m/s. Her mass (including the gun) is 55.6 kg. (a) What recoilvelocity does she acquire in response to a single shot from astationary position, assuming that no external force keeps her inplace? (b) Under the same assumption, what would be her recoilvelocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects amass of 0.000659 kg at a velocity of +688 m/s?
(a)
Number
Units
(b)
Number
Units
Chapter 7, Problem 22Explanation / Answer
Given that the mass of person is M =55.6 kg mass of bullet is m1 = 0.0179 kg Initial velocity is u1 = 688m/s mass of cartridge is m2 =0.000659 kg --------------------------------------------------------------- (a) Apply conservation of energy for female andbullet before and after single shot 0 = m1*u1 + M*V V = m1*u1 / M = 0.221 m/s (b) Apply conservation of energyfor female and cartridge before and after single shot 0 = m2*u1 + M*V V = m2*u1 / M = 0.0081m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.