Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hi, please, can you explain step by step. A rocket is fired vertically and ascen

ID: 1764222 • Letter: H

Question

Hi, please, can you explain step by step. A rocket is fired vertically and ascends with a constantvertical acceleration of 20 m/s2 for 1.0 min. Its fuel is then all used and it continues as a free-fallparticle. a. What is the maximum altitude reached? b. What is the total time elapsed from takeoff until therocket strikes the Earth? (Ignore the variation of g with altitude.) Thank you Hi, please, can you explain step by step. A rocket is fired vertically and ascends with a constantvertical acceleration of 20 m/s2 for 1.0 min. Its fuel is then all used and it continues as a free-fallparticle. a. What is the maximum altitude reached? b. What is the total time elapsed from takeoff until therocket strikes the Earth? (Ignore the variation of g with altitude.) Thank you

Explanation / Answer

Accleration a = 20 m / s ^ 2 time t= 1min = 60 s velocity after time t is v = u + at                                     = 0 + 20 * 60 = 1200 m / s distance nmoved in 1 min S = ut +( 1/ 2) at^2                                           = 0 + [ 0.5 * 20 * 60 ^ 2 ]                                           = 36000 m height reached by rocket above height S is = v ^2/ 2g                                                                      h= 73469.387 m So, maximum height above the ground H = S + h                                                               = 109469.387 m (b). time to reach maximum height after 1 min is t= v / g                                                                           = 1200 / 9.8 = 122.44 s time taken to reach the rocket from height H to ground t' = [ 2H / g ]                            t ' = 149.46 s So, total time T = 1 min + t + t '                         = 331.9 s (b). time to reach maximum height after 1 min is t= v / g                                                                           = 1200 / 9.8 = 122.44 s time taken to reach the rocket from height H to ground t' = [ 2H / g ]                            t ' = 149.46 s So, total time T = 1 min + t + t '                         = 331.9 s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote