A typical laboratory centrifuge rotates at 4500 rpm. Test tubes have to be place
ID: 1764163 • Letter: A
Question
A typical laboratory centrifuge rotates at 4500 rpm. Test tubes have to be placed into acentrifuge very carefully because of the very large accelerations. (a) What is the acceleration at the end of a test tube thatis 12 cm from the axis ofrotation?m/s2
(b) For comparison, what is the magnitude of the acceleration atest tube would experience if dropped from a heightof 0.8 m and stopped in a 1.0 mslong encounter with a hard floor?
m/s2
(a) What is the acceleration at the end of a test tube thatis 12 cm from the axis ofrotation?
m/s2
(b) For comparison, what is the magnitude of the acceleration atest tube would experience if dropped from a heightof 0.8 m and stopped in a 1.0 mslong encounter with a hard floor?
m/s2
Explanation / Answer
a. Centripetalacceleration ac = r* 2 r = 12cm = 0.12 m, = angularvelocity = 4500rpm = 4500 * 2 /60 = 471 rad/s ac = 0.12*4712 = 26620.92 m/s2 = 2.66* 104 m/s2 b. Third equation of motionis v2 = u2 + 2* g * h v = (02 + 2 * 9.8 *0.8) = 3.96 m/s acceleration a = (finalvelocity - initial velocity) /time = (0 - 3.96) / 1.0 *10-3a = -3.96 * 103 m/s2 Since - ve signindicates deacceleration, hence it could be dropped. Since - ve signindicates deacceleration, hence it could be dropped.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.