An electron is a subatomic particle ( m = 9.11 x10 -31 kg) that is subject to el
ID: 1763107 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x10-31 kg) that is subject to electric forces. Anelectron moving in the +x direction accelerates from aninitial velocity of +7.31 x 105 m/s to a final velocityof 2.37 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0625m. The electron's acceleration is due to two electric forcesparallel to the x axis: F1= 7.87 x 10-17 N, andF2, which points in the -x direction. Find the magnitudesof (a) the net force acting on the electron and(b) the electric force F2
QuestionDetails:An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x10-31 kg) that is subject to electric forces. Anelectron moving in the +x direction accelerates from aninitial velocity of +7.31 x 105 m/s to a final velocityof 2.37 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0625m. The electron's acceleration is due to two electric forcesparallel to the x axis: F1= 7.87 x 10-17 N, andF2, which points in the -x direction. Find the magnitudesof (a) the net force acting on the electron and(b) the electric force F2
Explanation / Answer
by kinematics we know the eqution between v,u,a,s that is v2-u2 =2as=2ax ( weknow final velocity v , intial velocity u , distances=x) using this we find a=(v2-u2)/2x=5.0825*1012 m2/s 1) Net force is nothing but mass of electron into acceleration ofelectron Net force=9.11 x 10-31 *5.0825*1012 N =4.6301 *10-18 N 2) net force=F1-F2 F2=F1-Net force F2= (7.87 x 10-17 -4.6301 *10-18 )N F2=7.40699*10-17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.