A Chevrolet Corvette convertible can brake to a stop from aspeed of 60.0 mi/h in
ID: 1763013 • Letter: A
Question
A Chevrolet Corvette convertible can brake to a stop from aspeed of 60.0 mi/h in a distance of 123 ft on a level roadway. Whatis its stopping distance on a roadway sloping downward at an angleof 40.0°?- there's just a key concept that I am notunderstanding. Thanks for helping.
A Chevrolet Corvette convertible can brake to a stop from aspeed of 60.0 mi/h in a distance of 123 ft on a level roadway. Whatis its stopping distance on a roadway sloping downward at an angleof 40.0°?
- there's just a key concept that I am notunderstanding. Thanks for helping.
Explanation / Answer
The accleration of the car sloping downward is a = gsin = 9.8 *sin40 = 6.29 m/s2 The time taken by the car to travell a distance 123 ftis t = d /v = 123 ft / 60 mi /h = 37.49m/26.81m/s = 1.398 s In this time the car car travell a distance on the inclinedplane is S = vt + 0.5 * a * t2 = 37.49 + 0.5 * 6.29 * 1.398 *1.398 = 37.49 m+ 6.147 m = 43.637 m = 143.17 ft
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.