When you push a 1.95 kg bookresting on a tabletop it takes 1.80 N to start the b
ID: 1762911 • Letter: W
Question
When you push a 1.95 kg bookresting on a tabletop it takes 1.80 N to start the book sliding. Once it issliding, however, it takes only 1.50 N to keep the book moving withconstant speed. What are the coefficients of static and kineticfriction between the book and the tabletop?static kinetic
static kinetic
static kinetic
Explanation / Answer
For static friction : F - fs= 0 F =smg ==>s = F /mg = 1.5 / 1.95*9.8 = 0.0784 For kinetic friction : F - fk = 0 F =kmg ==>k = F /mg = 1.80 / 1.95*9.8 = 0.094
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.