An object is launched horizontally with a speed of 8meters/second from a point 2
ID: 1762809 • Letter: A
Question
An object is launched horizontally with a speed of 8meters/second from a point 20 meters from the ground. (a) How long will it take the object to land on theground? (b) What is the speed of the object 1 second afterlaunch? (c) What angle does the velocity make with the horizontal 1second after launch? (d) With what velocity does the object hit the ground? An object is launched horizontally with a speed of 8meters/second from a point 20 meters from the ground. (a) How long will it take the object to land on theground? (b) What is the speed of the object 1 second afterlaunch? (c) What angle does the velocity make with the horizontal 1second after launch? (d) With what velocity does the object hit the ground?Explanation / Answer
speed v = 8 m / s height h = 20 m (a). time t = [ 2h / g ] = 2.02 s (b). the speed of the object 1 second after launch V =[ v ^ 2 + ( gt' ) ^ 2 ] where t ' = 1s = [ 64 + 9.8^2 ] = 12.65 m / s (c). Let the velocity makes an angle then tan = gt '/ v = 9.8 / 8 = 50.77 degrees (d). Velocity V ' = [v ^ 2 + (gt)^2 ] = 21.35 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.