A series RCL circuit contains only a capacitor (C =8.30 F), an inductor (L =4.30
ID: 1762481 • Letter: A
Question
A series RCL circuit contains only a capacitor (C =8.30 F), an inductor (L =4.30 mH), and a generator (peak voltage = 64.0 V, frequency = 1.00 multiplied by 103 Hz). When t = 0 s, the instantaneous value of the voltage is zero, and it rises to a maximum one-quarter of a period later. (a) Find the instantaneous value of the voltage across the capacitor/inductor combination when t = 1.50multiplied by 10-4 s. (Hint: The instantaneous values of the voltage and current are, respectively, the vertical components of the voltage and current phasors.) 1Your answer is incorrect. V (b) What is the instantaneous value of the current when t= 1.40 10-4 s? 2Your answer is . AExplanation / Answer
Check your calculator its probably in the wrong mode, I get 51.77when I use your numbers for a... should be in radians notdegrees... Sorry I just saw your post!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.