Hello, I\'m having trouble with this physics problem A certain freely failing ob
ID: 1762186 • Letter: H
Question
Hello, I'm having trouble with this physics problemA certain freely failing object requires 2.00 s to travel the last 21.0 m before it hits the ground. From what heightabove the ground did it fall?
I used the y=Vot - 1/2gt2 equation to find theinital velocity and I got 21.0=Vo(2)-1/2(9.8)(2)2 and Igot Vo = -20.3 not sure if its suppose to be negative ornot. Than I used the V=Vo+at equation to find the finalvelocity and I got V=(-20.3)-(9.8)(2), V=-39.0. I than used theformula Y=Vavt to find the distance and substitued Vav forVo+V and here is the answer (-20.3)+(-39.9) andI got -30.1so
2 2
Y=-30.1(2.00) = 60.2m. Not sure if I'm going about itcorrectly. I could use some help.
Thank you!!!
Explanation / Answer
Distance travelled in last 2 seconds S = 21 m from the relation S = ut + ( 1/ 2) gt^ 2 21 = u(2) + (4.9 * 2 ^ 2 ) from this initial velocity of the object just before 2 secondsof hitting u = [ 21 - ( 4.9*2^2 ) ] / 2 = 0.7 m / s velocity of the object just befire hitting v = u+gt = 0.7 + ( 9.8 * 2 ) = 20.3 m / s we know v = [ 2gH ] from this height H = v ^ 2 / 2g = 21.025 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.