The efficiency of a particular car engine is 22% when the engine does8.8 kJ of w
ID: 1761498 • Letter: T
Question
The efficiency of a particular car engine is 22% when the engine does8.8 kJ of work per cycle. Assume theprocess is reversible. (a) What is the energy the engine gains percycle as heat Qgain fromthe fuel combustion?1 kJ
(b) What is the energy the engine loses per cycle as heatQlost?
2 kJ
(c) If a tune-up increases the efficiency to 27%, what isQgain at the same workvalue?
3 kJ
(d) If a tune-up increases the efficiency to 27%, what isQlost at the same workvalue?
4 kJ (a) What is the energy the engine gains percycle as heat Qgain fromthe fuel combustion?
1 kJ
(b) What is the energy the engine loses per cycle as heatQlost?
2 kJ
(c) If a tune-up increases the efficiency to 27%, what isQgain at the same workvalue?
3 kJ
(d) If a tune-up increases the efficiency to 27%, what isQlost at the same workvalue?
4 kJ
Explanation / Answer
a) Work = efficiency * Qgain8.8kJ = (0.22)Qgain
Qgain = 8.8kJ/0.22
= 40.0 kJ
b) Qlost =Qgain - W
= 40.0kJ - 8.8kJ
= 31.2 kJ
c)Work = efficiency * Qgain
8.8kJ = (0.27)Qgain
Qgain = 8.8kJ/0.27
= 32.6 kJ
d) Qlost =Qgain - W
= 32.6kJ - 8.8kJ
= 23.8 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.