Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bat is flying about in a cave, navigating via ultrasonicbleeps. Assume that th

ID: 1761236 • Letter: A

Question

A bat is flying about in a cave, navigating via ultrasonicbleeps. Assume that the sound emission frequency of the bat is39,000Hz. During one fast swoop directly toward a flat wallsurface, the bat is moving at 0.05 times the speed of sound in air(vs=343m/s). What frequency does the bat hear reflectedoff the wall? My problem is that the bat is not only the observer in thiscase, but also the source, and so moving in the samedirection. I do not understand how to take this intoconsideration and alter f'=f(v±vo/v±vs), since all Ihave dealt with is an observer and a seperate source. Pleasehelp! A bat is flying about in a cave, navigating via ultrasonicbleeps. Assume that the sound emission frequency of the bat is39,000Hz. During one fast swoop directly toward a flat wallsurface, the bat is moving at 0.05 times the speed of sound in air(vs=343m/s). What frequency does the bat hear reflectedoff the wall? My problem is that the bat is not only the observer in thiscase, but also the source, and so moving in the samedirection. I do not understand how to take this intoconsideration and alter f'=f(v±vo/v±vs), since all Ihave dealt with is an observer and a seperate source. Pleasehelp!

Explanation / Answer

Let       frequency, n= 39000Hz       speed of sound in air, V= 343m/s       velocity of bat , U = 0.05V = 17.15 m/s       Here, V o = Vs = U       Apparent frequency , n1 = [ ( V + U ) / ( V - U ) ] n = ( 350.15 / 325.85 )39000 = 41908.4 Hz
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote