What is the acceleration of the balloon and the instruments?Answer in units of m
ID: 1761186 • Letter: W
Question
What is the acceleration of the balloon and the instruments?Answer in units of m/s2.
After the balloon has accelerated for 12 s, the instruments arereleased.
What is the velocity of the instruments at the moment of theirrelease? Answer in units
of m/s.
Assume: The upward direction is positive. What net force acts onthe instruments
after their release? Answer in units of N.
How long after their release does the direction of theirvelocity first become downward
(negative)? Answer in units of s.
I'm not sure where I should even start on these questions. Anyhelp?
Explanation / Answer
The problem indicates that the mass of the balloon isnegligble The weight of the instruments W = m g = 4.2 * 9.8 = 41.2N The net upward force on the instruments F = 106.9 - 41.2 =65.7 N The acceleration of the balloon is F = m a a = 65.7 / 4.2 = 15.6 m/s2 v = a t = 15.6 * 12 = 187 m/s the upward speed ofthe balloom after 12 sec The instruments then accelerate downwards at 9.8m/s2 v = v0 - g t =0 t = v0 / g =187 / 9.8 = 19.1 sec So the instruments reach their maximum height 19.1 sec afterrelease (The net force on the instruments is just the weight of theinstruments m g = 41.2 N) v = v0 - g t =0 t = v0 / g =187 / 9.8 = 19.1 sec So the instruments reach their maximum height 19.1 sec afterrelease (The net force on the instruments is just the weight of theinstruments m g = 41.2 N)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.