A space vehicle is coasting at a constant velocity of 21.0 m/s inthe +y directio
ID: 1760490 • Letter: A
Question
A space vehicle is coasting at a constant velocity of 21.0 m/s inthe +y direction relative to a space station. The pilot of thevehicle fires a RCS (reaction control system) thruster, whichcauses it to accelerate at 0.320 m/s^2 in the +x direction. After45.0 s, the pilot shuts off the RCS thruster. After RCS thruster isturned off, find (1) the magnitude and (2) the direction of thevehicle's velocity relative to the space station. Express thedirection as an angle (in degrees, don't write "degree") measuredfrom the +y direction.Explanation / Answer
therefore vy =+21m/s Now initial x - component of velocity is zero. x - component of acceleration is ax =0.32m/s2 then the x - component of velocity of thespace vehicle after 45sis vx =(0.32m/s2)(45s) = 14.4m/s then the magnitude of velocity of teh space craft is v =[(21m/s)2 +(14.4m/s)2] =25.46 m/s(b)Direction is tan-1(14.4/21)counter clock wise with +x axis = 34.4ocounterclock wise with +x axis then the x - component of velocity of thespace vehicle after 45sis vx =(0.32m/s2)(45s) = 14.4m/s then the magnitude of velocity of teh space craft is v =[(21m/s)2 +(14.4m/s)2] =25.46 m/s
(b)Direction is tan-1(14.4/21)counter clock wise with +x axis = 34.4ocounterclock wise with +x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.