A person who is 1.5 m tall throws a ball with a speedof 26 m/s at an angle of 20
ID: 1759918 • Letter: A
Question
A person who is 1.5 m tall throws a ball with a speedof 26 m/s at an angle of 20 degrees above the horizontal,as shown in the diagram below.h = 1.5 m, v = 26 m/s,q = 20 degrees
Use the acceleration due to gravity as g = 10m/s2.
What are the x and y components of theball's velocity the instant before it hits the ground?
What is the ball's speed (the magnitude of the velocity) theinstant before it hits the ground What is the time of flight; that is, the time taken for theball to hit the ground after it has left the person's hand? A person who is 1.5 m tall throws a ball with a speedof 26 m/s at an angle of 20 degrees above the horizontal,as shown in the diagram below.
h = 1.5 m, v = 26 m/s,q = 20 degrees
Use the acceleration due to gravity as g = 10m/s2.
What are the x and y components of theball's velocity the instant before it hits the ground?
What is the ball's speed (the magnitude of the velocity) theinstant before it hits the ground What is the time of flight; that is, the time taken for theball to hit the ground after it has left the person's hand?
Explanation / Answer
I get the wrong answer.... Plz some1 help me :(
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.