The body resistance of an average person is approximately 2.5M from palm to palm
ID: 1759417 • Letter: T
Question
The body resistance of an average person is approximately 2.5M from palm to palm. Suppose you are walking along aconvention center and accidentally grasps the terminals of a 14 kVpower supplya) What will be the current through your body if the internalresistance of said power supply is 2k
b) What is the power dissipated in your body?
c) If the power supply is to be made safe by increasing itsinternal resistance, what should the internal resistance be for themaximum current that would pass through you be 1.0 mA or less
Explanation / Answer
Given : b ) Resitance ( R ) = 2.5 M = 2.5 *106 Voltage ( V ) = 14 kV = 14 * 103V Power ( P ) = V2/ R = ( 14 * 103 V) 2 / ( 2.5 * 106 ) = ------ W Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.