A straight wire 11 m long carries 70µC distributed uniformly over its length. It
ID: 1759070 • Letter: A
Question
A straight wire 11 m long carries 70µC distributed uniformly over its length. It's line chargedensity is 6.3636 µC/m.Make suitable approximations in both casesbelow.
a) Find the electric field strength 12cm from the wire axis, not near either end.
b) Find the electric field strength 390m from the wire.
A straight wire 11 m long carries 70µC distributed uniformly over its length. It's line chargedensity is 6.3636 µC/m.
Make suitable approximations in both casesbelow.
a) Find the electric field strength 12cm from the wire axis, not near either end.
b) Find the electric field strength 390m from the wire.
Explanation / Answer
Given =6.3636C/m a) at x=12cm electric field E = (1/2o ) (/x) = (9*109 )/2 * (6.3636C/m/ 0.12m) = 238.635 *103 C b) at x= 390 m electric field E = (1/2o ) (/x) = (9*109 )/2 * (6.3636C/m/ 390m) = 73.4C = (9*109 )/2 * (6.3636C/m/ 390m) = 73.4CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.