A motorist travels at a constant speed of 35.5 m/s through a school zone, exceed
ID: 1759031 • Letter: A
Question
A motorist travels at a constant speed of 35.5 m/s through a school zone, exceeding theposted speed limit. A policeman waits 7.0 s before giving chase at an acceleration of3.0 m/s2. (a) Find the time required to catch the car from the instantthe car passes the policeman. (b) Find the distance required for the policeman to overtakethe motorist.x=Vi t + 1/2 a t^2 Vf=? Vi=? a=? t=? x=? (a) Find the time required to catch the car from the instantthe car passes the policeman. (b) Find the distance required for the policeman to overtakethe motorist.
x=Vi t + 1/2 a t^2 Vf=? Vi=? a=? t=? x=?
Explanation / Answer
Let the time required to catch the car from the instant thecar passes the policeman be t Distance travel by motorist in the time ( t )s is S = Velocity / time = ( 35.5 m / s ) * ( t ) Distance travel by police in time t is S = ut + (1/ 2 ) a t ^ 2 =( 1/ 2) a ( t-7 ) ^ 2 Since initialvelocity u = 0 time t = t - 7 = ( 1/ 2) 3 ( t-7 ) ^ 2 = 1.5 ( t - 7 ) ^ 2 from the problems , 1.5 ( t - 7 ) ^ 2 = 35.5 *t ( t-7 ) ^ 2 = 23.666 t [ t ^ 2 -14 t + 49 ] = 23.666 t t ^ 2 - 37.666 t + 49 = 0 t = 37.666 ± [ (-37.666) ^ 2 - 4(1) ( 49) ] / 2 = ( 37.666 ± 34.96 ) /2 = 36.31 s or 1.353 s If t = 1.353 then t-7 is negative.So, answeris t = 36.31 s (b). The distance required for the policeman to overtakethe motorist S = 1.5 ( 36.31 -7 ) ^ 2 = 1288.61 m ~ 1290 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.