A fiber with n=1.8 is surrounded by water with n=1.333 What isthe minimum angle
ID: 1758595 • Letter: A
Question
A fiber with n=1.8 is surrounded by water with n=1.333 What isthe minimum angle of incidence for total internal reflection oflight traveling in the fiber? At what angle of incidence from the water side would lightreflected form the fiber be 100% polarized A fiber with n=1.8 is surrounded by water with n=1.333 What isthe minimum angle of incidence for total internal reflection oflight traveling in the fiber? At what angle of incidence from the water side would lightreflected form the fiber be 100% polarizedExplanation / Answer
(a) minimum angle of incidence = sin-1 (n1 / n2) = sin-1 (1.333 /1.8) = . = 47.8 degrees . (b) tan = n2/n1 . angle = tan-1 (1.333 / 1.8) = 36.5degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.