A uniform 1.31 T magnetic field is in the + z direction. A conducting rod of len
ID: 1758227 • Letter: A
Question
A uniform 1.31 T magnetic field is in the +zdirection. A conducting rod of length 16.9 cm lies parallel to they axis and oscillates in the x direction withdisplacement given by x =(2.93cm)cos(124 p t), where 124 p has units of rad/s. What is the maximum potentialdifference between the ends of the rod? I'm really lost. Please help. I thought I wuld use V=Blvbut i'm confused about v. Or maybe i'm not on the righttrack.. A uniform 1.31 T magnetic field is in the +zdirection. A conducting rod of length 16.9 cm lies parallel to they axis and oscillates in the x direction withdisplacement given by x =(2.93cm)cos(124 p t), where 124 p has units of rad/s. What is the maximum potentialdifference between the ends of the rod? I'm really lost. Please help. I thought I wuld use V=Blvbut i'm confused about v. Or maybe i'm not on the righttrack..Explanation / Answer
given B = 1.31T length of rod = 16.9cm = 0.169m x =(2.93cm)cos(124 pt), from the above eq amplitude A= 2.93cm = 0.0293m = 124 = 124*3.14 = 389.3 rad/s velocity = v = A = 389.3 rad/s *0.0293m =11.40m/s potential difference = v = Blv plug in values and do caliculations v =------voltRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.