The current in a loop that has a resistance of R1 has acurrent of 2.00 A. The cu
ID: 1757880 • Letter: T
Question
The current in a loop that has a resistance of R1 has acurrent of 2.00 A. The current is reduced to 1.6 A when anadditional resistor R2 = 3.00 ohm is added to the series withR1. What is the value of R1? Any help? I think I solved it and got the values V = 24, andR1 = 12. Just want to make sure its correct. The current in a loop that has a resistance of R1 has acurrent of 2.00 A. The current is reduced to 1.6 A when anadditional resistor R2 = 3.00 ohm is added to the series withR1. What is the value of R1? Any help? I think I solved it and got the values V = 24, andR1 = 12. Just want to make sure its correct.Explanation / Answer
V=IR in the first case V=I1R1 In the second case V= I2(R1 +R2) subtructing first equation from the second 0 = I1R1 -I2(R1 +R2) solving for R1 we hav e (I2 -I1)R1 = I2R2 R1 =I2R2 /(I2 - I1) R1 = 1.60 x 3.00 /(2.00 - 1.60) R1 = 12.0 R1 =I2R2 /(I2 - I1) R1 = 1.60 x 3.00 /(2.00 - 1.60) R1 = 12.0 R1 = 1.60 x 3.00 /(2.00 - 1.60) R1 = 12.0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.