Suppose that a hydrogen atom in the ground state absorbs aphoton of wavelength 1
ID: 1757818 • Letter: S
Question
Suppose that a hydrogen atom in the ground state absorbs aphoton of wavelength 10.4 nm. If the atom is ionized, what will be the kinetic energy of theelectron when it gets far away from its atom of origin? The valueof h is 1.05457e-34 J*s; the speed of light is2.99799e8 m/s; the value of h is 6.62607e-34 J*s; theRydberg constant for hydrogen is 1.09735e7m-1; the Bohrradius is 5.29177e-11 m; and the ground state energy for hydrogen13.6057 eV. 1eV=1.60218e-19 J. Answer in units of eV. Suppose that a hydrogen atom in the ground state absorbs aphoton of wavelength 10.4 nm. If the atom is ionized, what will be the kinetic energy of theelectron when it gets far away from its atom of origin? The valueof h is 1.05457e-34 J*s; the speed of light is2.99799e8 m/s; the value of h is 6.62607e-34 J*s; theRydberg constant for hydrogen is 1.09735e7m-1; the Bohrradius is 5.29177e-11 m; and the ground state energy for hydrogen13.6057 eV. 1eV=1.60218e-19 J. Answer in units of eV.Explanation / Answer
the kinetic energy of the electron is K = (1/2)m * v2 -----------(1) According to De Broglie's theory we have = (h/m * v) or v = (h/m * ) ----------(2) from (1) and (2) or K = (1/2)m * (h/m * )2 = (1/2) *(h2/m * 2) h = 6.63 * 10-34 J-s,m = 9.1 * 10-31 kgand = 10.4 nm = 10.4 * 10-9 m According to De Broglie's theory we have = (h/m * v) or v = (h/m * ) ----------(2) from (1) and (2) or K = (1/2)m * (h/m * )2 = (1/2) *(h2/m * 2) h = 6.63 * 10-34 J-s,m = 9.1 * 10-31 kgand = 10.4 nm = 10.4 * 10-9 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.