Light of wavelength 625 nm shines through a single slit ofwidth 0.32 mm and form
ID: 1757691 • Letter: L
Question
Light of wavelength 625 nm shines through a single slit ofwidth 0.32 mm and forms a diffraction pattern on a flat screenlocated 8.0 m away. Determine the distance between the middle ofthe central bright fringe and the first dark fringe.a. 1.56 cm
b. 0.516 cm
c. 0.156 cm
d. 6.51 cm
e. 5.16 cm Light of wavelength 625 nm shines through a single slit ofwidth 0.32 mm and forms a diffraction pattern on a flat screenlocated 8.0 m away. Determine the distance between the middle ofthe central bright fringe and the first dark fringe. 1.56 cm 0.516 cm 0.156 cm 6.51 cm 5.16 cm
Explanation / Answer
Light of wavelength = 625 nm= 625 * 10 ^ -9 m single slit of width d = 0.32 mm = 0.32 * 10 ^ -3 m distance of the screen from slit D = 8.0m condition for 1 st dark fringe is d sin = at small angles sin ~ tan = y/ D So, d ( y / D ) = from this the distance between the middle of the centralbright fringe and the first dark fringe y = D / d = 1.5625* 10 ^ -2 m = 1.5625 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.