Hello guys have a little problem see if anyone can help Q the primary winding re
ID: 1757640 • Letter: H
Question
Hello guys have a little problem
see if anyone can help
Q the primary winding resistance is 125Ohms, Secondary is0.7ohms calulate the transformers copper loss at full load.
now the transformers name plate is 240V 50Hz 28VA theearlier question explains it is a step down transformer delivering12V
so primary Current = Vp/Rp 240/125 = 1.92A
now im not sure what figures to use to calc the current insecondary winding at full load
i get values from 40A to 38.4A down to .116A
using formula Full load current = VA rating/primary voltage iget .116A
i need Is value for copper loss formula
Copper loss W= Ip(sq)xRp+Is(sq)+Rs
any help appreciated
Explanation / Answer
Given : Resistance of primary coil (Rp) = 125 Resistance of secondary coil (Rs) = 0.70 and Vp = 240 V Ip = Vp /Rp = 240 / 125 = 1.92 A Input Power is : Pin = Vp * Ip = 240 V * (1.92 A) = 460.8 W Here Pin = Pout But Pout = Is2 R or Is = [ Pout /Rs ] 1/2 = [ 460.8 / ( 0.70 ) ] 1/2 = 25.66 A Copper Loss is : W = Is2 Rs + Ip2 Rp = (25.66 )2 * 0.70 + (460.8 )2 * 125 = ---------- Calculate it . Hope this helps u!Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.