Three capacitors of 4F, 1.6F, and 17.1F areconnected to the terminals of a 6.2 V
ID: 1756186 • Letter: T
Question
Three capacitors of 4F, 1.6F, and 17.1F areconnected to the terminals of a 6.2 V battery. a) How much energy does the battery supply if the capacitorsare connected in series? Answer in units of mJ b) How much energy does the battery supply if the capacitorsare connected parallel? Answer in units of mJ Three capacitors of 4F, 1.6F, and 17.1F areconnected to the terminals of a 6.2 V battery. a) How much energy does the battery supply if the capacitorsare connected in series? Answer in units of mJ b) How much energy does the battery supply if the capacitorsare connected parallel? Answer in units of mJExplanation / Answer
C1 = 4F C2 = 1.6F C3 = 17.1F V = 6.2 V We know that When capacitors connected in series Ceq = 1 / C1 + 1 / C2 + 1 /C3 when capacitors connected in parallel Ceq = C1 + C2 + C3 Formula : Energy stored in a capacitor U = 0.5CeqV2 Substitute values. Substitute values.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.