According to the quantum mechanical picture of the atom, whichone of the followi
ID: 1756117 • Letter: A
Question
According to the quantum mechanical picture of the atom, whichone of the following statements is true concerning the magnitude ofthe angular momentum L of an electron in the n =3 level of the hydrogen atom?a. L could be 0.225h or0.390h.
b. L is0.318h.
c. L could be 0.225h or0.276h.
d. L could be 0.159h or0.318h.
e. L is 0.477h. According to the quantum mechanical picture of the atom, whichone of the following statements is true concerning the magnitude ofthe angular momentum L of an electron in the n =3 level of the hydrogen atom? L could be 0.225h or0.390h. L is0.318h. L could be 0.225h or0.276h. L could be 0.159h or0.318h. L is 0.477h.
Explanation / Answer
The magnitude of the angular momentum is given by |L| =(l(l+1)) (h/(2)) For n=3 l= 2, 1 |L| = 2 (h/(2)) or 6 (h/(2)) =0.225h or 0.390hRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.