A small fly of mass 0.143 g is caught in aspider\'s web. The web vibrates predom
ID: 1755963 • Letter: A
Question
A small fly of mass 0.143 g is caught in aspider's web. The web vibrates predominately with a frequency of3.38 Hz.What is the value of the effective spring constant k for theweb? At what frequency would you expect the web tovibrate if an insect of mass 0.473 g were trapped? A small fly of mass 0.143 g is caught in aspider's web. The web vibrates predominately with a frequency of3.38 Hz.
What is the value of the effective spring constant k for theweb? At what frequency would you expect the web tovibrate if an insect of mass 0.473 g were trapped?
Explanation / Answer
Mass of fly m = 0.143 g= 0.143 x 10-3 kg
We know that the relationship between period, mass and springconstant:
T = 2Öm/k
1 / f = 2Öm/k
k = 42f2 * m =4*3.142 * 3.382 * 0.143 x10-3
=0.0644 N/m If a mass of 0.473 g = 0.473 x 10-3 kg were trappedin the web, If a mass of 0.473 g = 0.473 x 10-3 kg were trappedin the web, we can turn this spring constant around, and plug into
f =(1/2)(k/m) =(1/2*3.14)(0.0644 N/m / 0.473 x 10-3 kg) =1.8580 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.