Start with the expression for the Heisenberg uncertaintyprinciple and rearrange
ID: 1755707 • Letter: S
Question
Start with the expression for the Heisenberg uncertaintyprinciple and rearrange the units to obtain a relationshipbetween uncertainty in energy and uncertainty in time. a) How much time is required to measure the energy of a 1keVelectron with an accuracy of 99%? b) If an unstable particle exists for a microsecond beforedecaying into a different particle, when you try to measureits energy, what is the minimum uncertainty in your result? c) What if the decay process took a femtosecond instead? d) An attosecond?I promise to rateyou as lifesaver if you SHOW ALL WORK, with calculations andunits! Start with the expression for the Heisenberg uncertaintyprinciple and rearrange the units to obtain a relationshipbetween uncertainty in energy and uncertainty in time. a) How much time is required to measure the energy of a 1keVelectron with an accuracy of 99%? b) If an unstable particle exists for a microsecond beforedecaying into a different particle, when you try to measureits energy, what is the minimum uncertainty in your result? c) What if the decay process took a femtosecond instead? d) An attosecond?
I promise to rateyou as lifesaver if you SHOW ALL WORK, with calculations andunits!
Explanation / Answer
The Heisenberg uncertainty principle is x * p = (h/2) ---------(1) x is the uncertainty in the measurement ofposition,p is the uncertainty in the measurement ofmomentum and h is planck's constant and has a value 6.63 *10-34 J-s Dividing equation (1) by t we get (x/t) * p = (h/2) * (1/t) or v * m * v = (h/2) * (1/t) or m * v2 = (h/2) * (1/t)--------(2) the kinetic energy of the electron is K = (1/2)m * v2 or m * v2 = 2K ---------(3) from (2) and (3) we get 2K = (h/2) * (1/t) or t = (2/h) * 2K ---------(4) K = E - (99E/100) = (E/100) where E = 1 keV = 1 *103 * 1.6 * 10-19 J = 1.6 * 10-16J or K = (1.6 * 10-16/100) = 1.6 *10-18 J b)we know from equation (4) that t = (2/h) * 2K or K = (h/2) * t * (1/2) = (1/4) * t---------(5) t = 1 * 10-6 s or K = (1/4 * 3.14) * 1 * 10-6 = 0.0769 *10-6 therefore the minimum uncertainty in the measurement of energyis 0.0769 * 10-6. c)when the decay process took t = 1 * 10-15 s thensimilarly the uncertainty in the measurement of energy of theustable particle is K = 0.0769 * 10-15 d)when the decay process took t = 1 * 10-18 s thensimilarly the uncertainty in the measurement of energy of theustable particle is K = 0.0769 * 10-18 d)when the decay process took t = 1 * 10-18 s thensimilarly the uncertainty in the measurement of energy of theustable particle is K = 0.0769 * 10-18 K = 0.0769 * 10-18Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.