Given: G=6.67259 x 10 -11 N x m 2 /kg 2 A planet is orbiting a star. Calculate t
ID: 1754217 • Letter: G
Question
Given: G=6.67259 x 10-11 N x m2/kg2 A planet is orbiting a star. Calculate the mass of thestar using the fact that the period of the planet is 4.66 x107 s and its distance from the star is 2.64 x1011 m. Ans. in units of kg. Given: G=6.67259 x 10-11 N x m2/kg2 A planet is orbiting a star. Calculate the mass of thestar using the fact that the period of the planet is 4.66 x107 s and its distance from the star is 2.64 x1011 m. Ans. in units of kg. A planet is orbiting a star. Calculate the mass of thestar using the fact that the period of the planet is 4.66 x107 s and its distance from the star is 2.64 x1011 m. Ans. in units of kg.Explanation / Answer
Use keplers third law . 42 r3 = GM T2 . M = 42r3 / G T2 = 42 *(2.64 x 1011 )3 / 6.67 x10-11 * (4.66 x 107)2= 5.02*1030 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.