Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They canbe spun up slo
ID: 1753872 • Letter: F
Question
Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They canbe spun up slowly, then the wheel's energy can be released quicklyto accomplish a task that demands high power. An industrialflywheel has a 1.2 m diameter and a massof 225 kg. Its maximum angular velocity is1150 rpm. (a) A motor spins up the flywheel with aconstant torque of 45 N · m. Howlong does it take the flywheel to reach top speed?1 s
(b) How much energy is stored in the flywheel?
2 J
(c) The flywheel is disconnected from the motor and connected to amachine to which it will deliver energy. Half the energy stored inthe flywheel is delivered in 2 seconds. What is the average powerdelivered to the machine?
3 kW
(d) How much torque does the flywheel exert on the machine?
4 N · m
(a) A motor spins up the flywheel with aconstant torque of 45 N · m. Howlong does it take the flywheel to reach top speed?
1 s
(b) How much energy is stored in the flywheel?
2 J
(c) The flywheel is disconnected from the motor and connected to amachine to which it will deliver energy. Half the energy stored inthe flywheel is delivered in 2 seconds. What is the average powerdelivered to the machine?
3 kW
(d) How much torque does the flywheel exert on the machine?
4 N · m
Explanation / Answer
Moment of inertia offlywheel I = (1/2)* m * R2 = 0.5 * 225 *1.22 = 162.0 kg-m2 a. Angularacceleration = torque/ I = 45 /162.0 = 0.278 rad/s2 Initialangularspeed 0 = 0, finalangularspeed = 1150 rpm = 1150* 2 /60 = 120.37 rad/s = 0 + * t => time toattain maximum angularspeed t = (120.37 - 0)/0.278 = 432.97 s b. Energystored E = (1/2)* I * 2 = 0.5 *162.0 * 120.372 = 1.17* 106 J c. Powerdelivered P = Energysupplied / time = ( 1.17 *106 / 2) / 2 = 2.93 *105 W P = 2.93* 102 kW d. Power P = Torque* angular speed 2.93 *105 = *120.37 torqueapplied = 2.93* 105 / 120.37 = 2.44* 103 N-m Initialangularspeed 0 = 0, finalangularspeed = 1150 rpm = 1150* 2 /60 = 120.37 rad/s = 0 + * t => time toattain maximum angularspeed t = (120.37 - 0)/0.278 = 432.97 s b. Energystored E = (1/2)* I * 2 = 0.5 *162.0 * 120.372 = 1.17* 106 J c. Powerdelivered P = Energysupplied / time = ( 1.17 *106 / 2) / 2 = 2.93 *105 W P = 2.93* 102 kW d. Power P = Torque* angular speed 2.93 *105 = *120.37 torqueapplied = 2.93* 105 / 120.37 = 2.44* 103 N-mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.