Figure shown of a molecule of Ammonia, NH3. Each bond length- the distance betwe
ID: 1753671 • Letter: F
Question
Figure shown of a molecule of Ammonia, NH3. Each bond length- the distance betweenthe nitrogen atom and each hydrogen atom is 1.22*10^-10m. The mass of H and N mH= 1.67*10^-27 kg mN= 23.3*10^-27 kg Find the moment of inertia of this molecule about the x axisshown in the figure. Treat all of the atoms as point masses. The mass of H and N mH= 1.67*10^-27 kg mN= 23.3*10^-27 kg Find the moment of inertia of this molecule about the x axisshown in the figure. Treat all of the atoms as point masses.Explanation / Answer
the 2 atoms on the x-axis do not contribute as they are on the axisof rotation. contribution of the other 2 H atoms are MOI = 2 * 1.67 * 10-27 * (1.22 * 10-10 * cos300)2 compute this. hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.