A box sits at rest at the top of a frictionless hill, a heightof 45.04 m above t
ID: 1753508 • Letter: A
Question
A box sits at rest at the top of a frictionless hill, a heightof 45.04 m above the level ground. The box slides down thehill, and then continues across a rough patch of ground(&muk, coefficient of kinetic friction, =0.44) until it stops. What distance will the box slide across therough, level ground before coming to a stop?I know it relates to PE=KE but Im not sure how to finddelta x A box sits at rest at the top of a frictionless hill, a heightof 45.04 m above the level ground. The box slides down thehill, and then continues across a rough patch of ground(&muk, coefficient of kinetic friction, =0.44) until it stops. What distance will the box slide across therough, level ground before coming to a stop?
I know it relates to PE=KE but Im not sure how to finddelta x
Explanation / Answer
height h = 45.04 m velocity of the box at horizontal surface v = [ 2gh ] = 29.71 m / s coefficient of kinetic friction = 0.44 accleration a = -g =- 4.312 m / s ^ 2 final velocity V = 0 m / s from the kinematics relation V ^ 2 - v ^ 2 = 2 a S from this required distance S = [ V ^ 2 - v ^ 2 ] / 2 a = 102.35 mRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.