A square loop of wire with 2.00 m sides is perpendicular to auniform magnetic fi
ID: 1753426 • Letter: A
Question
A square loop of wire with 2.00 m sides is perpendicular to auniform magnetic field that points into the paper. Themagnitude of the field varies with time according toB = 0.042 - 0.870 t with B in Teslas and t in seconds. a) What is the average EMFin the circuit in the interval of time between t = 0s and t = 2 s?b) What is the direction of the current through the resistor? A square loop of wire with 2.00 m sides is perpendicular to auniform magnetic field that points into the paper. Themagnitude of the field varies with time according to
B = 0.042 - 0.870 t with B in Teslas and t in seconds. a) What is the average EMFin the circuit in the interval of time between t = 0s and t = 2 s?b) What is the direction of the current through the resistor?
Explanation / Answer
Given thatthe length of each side is L = 2.00 m The magneticfield is B = 0.042-0.870t ------------------------------------------------------------------------- The induced emf is = -d /dt =-d(B.A)/dt =-AdB/dt =-4m2*(-0.870)T = 3.48V The direction of current is counterclock wise viewedfrom above.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.