A ball of mass 0.140 kg is dropped from rest from a height of1.25 m. It rebounds
ID: 1753418 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.140 kg is dropped from rest from a height of1.25 m. It rebounds from the floor to reach a height of0.880 m. What impulse was given to theball by the floor?______ kg(m)/s A ball of mass 0.140 kg is dropped from rest from a height of1.25 m. It rebounds from the floor to reach a height of0.880 m. What impulse was given to theball by the floor?
______ kg(m)/s A ball of mass 0.140 kg is dropped from rest from a height of1.25 m. It rebounds from the floor to reach a height of0.880 m. What impulse was given to theball by the floor?
______ kg(m)/s
Explanation / Answer
Impulse is equal to change is momentum. I=P so we can find velocities to calculate change inmomentum. V1=2gh1=2*9.8*1.25=24.5 V1=4.949 m/s same process can be used to find V2 V2=2gh2=2*9.8*0.88 V2=4.153 m/s P=m(V1+V2) =0.140(4.153+4.949) P=I=1.274 V2=2gh2=2*9.8*0.88 V2=4.153 m/s P=m(V1+V2) =0.140(4.153+4.949) P=I=1.274Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.