A uniform line charge that has a linear charge density = 2.9 nC/m is on the x ax
ID: 1752464 • Letter: A
Question
A uniform line charge that has a linear charge density = 2.9 nC/m is on thex axis between x = 0 to x = 5.0 m.a) what is the total charge?
b)Find the electric field on the axis at x=6.0m
c)Find the electric field on the axis at x=7.0m
d)Find the electric field on the axis at x=250.0m
e)Estimate the electric field at x = 250 m, using the approximation that the charge isa point charge on the x axis at x = 2.5 m.
f)Compare your result with the result calculated in part (d) byfinding the ratio of the approximation to the exact result. To dothis, you will need to assume that the values given in this problemstatement are valid to more than two significant figures.
Explanation / Answer
a) Q = L = (2.9)(5 m) = 14.5 nC b) E = k(1/r2 - 1/r1) E = (8.988E9)(2.9E-9)(1/(6-5) - 1/6) E = 21.7 N/C c) E = (8.988E9)(2.9E-9)(1/(7-5) - 1/7) E = 9.3 N/C d) E = (8.988E9)(2.9E-9)(1/(250-5) - 1/250) E = .0021 N/C e) E = kQ/(r1-1/2L)^2 (8.988e9)(14.5) / (250 -.5(5.0))^2 E = 2.1 mN/C Noticed that the result isRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.